Започват геофизични проучвания на земеделски земи около Античния керамичен център край Павликени.
Целта на проекта е да бъде установено докъде се е простирал един от най-големите керамични центрове – производител на строителна, битова и художествена керамика в провинциите Долна Мизия и Тракия в Римската империя, съобщи ръководителят на проекта – археологът Калин Чакъров от Регионалния исторически музей във Велико Търново.
Той припомни, че през 70-те години на миналия век археологът Богдан Султов разкрива близо десет хиляди квадратни метра от терена със запазени пещи, както и римска вила рустика, изградена от края на първи век. Находките са социализирани, а обектът е превърнат в музей на открито.
Според изследвачите теренът, в който се е развивало керамичното производство и други занаяти, в тази част на Римската империя, е много по-голям и попада в днешни земеделски земи.
Целта на геофизичното проучване е да се очертаят GPS-координатите на места с концентрация на археологически материал, неизследвани досега, посочи Чакъров. Той уточни, че проучванията ще започнат в началото на октомври, когато продукцията върху двата земеделски масива бъде прибрана.
По думите му преди три години при оран в една от нивите била открита некрополна плоча със запазен текст на латински език, което дава надежда на изследователите да попаднат и на други интересни находки, които в бъдеще да бъдат проучени детайлно.
Финансирането от 10,000 лв. е осигурено от Министерството на културата.