Центърът за междуетническа толерантност „Амалипе” подпомогна четирима студенти от Община Павликени, като заплати таксите им за обучение към ВТУ „Св. св. Кирил и Методий”.
Средствата са отпуснати в рамките на проект „Предоставяне на услуги за участие в изследване на ромската интеграция на местно ниво в община Павликени”, финансиран в рамките на програма LERI (Местни инициативи за ромско овластяване) на Агенция на ЕС за основни човешки права и целят да подпомогнат активни ромски студенти да завършат висше образование.
Финансова помощ в размер на една студентска такса за втори семестър на учебната 2015/2016 г. за обучение във ВТУ „Св. св. Кирил и Методий” бе предоставена на следните студенти: Стефан Северинов Стефанов – специалност „История и съвременност на ЕС – Европейска интеграция”, магистърска програма, 1 курс; Валентин Самуилов Василев – специалност „Социална педагогика”, 4 курс; Йорданка Кирилова Димитрова – специалност „Предучилищна и начална училищна педагогика, 2 курс; Любен Венелинов Любенов – специалност „Предприемачество в социалната сфера”, 1 курс.
Студентите се задължават да участват в инициативи и кампании на ЦМЕДТ „Амалипе“ и Център за Развитие на Общността – Павликени за активизиране на местната ромска общност. Като първата им инициатива е сформиране на доброволческа група, която да подпомогне дейностите по:
– работа за мотивиране на ромски младежи и девойки да кандидатстват във висши училища: целта е бързо увеличаване на студентите от ромски произход от община Павликени; – работа с ромски родители за подкрепа на своите деца, които имат желание да кандидатстват в университет;
– застъпничество пред община Павликени за създаването на общински фонд за подкрепа на студенти.
В разговор с ръководството на ЦМЕДТ „Амалипе“ студентите споделиха своето задоволство, че през последните 4-5 години е налице положителна промяна по отношение на обрзователното ниво на ромите. До скоро в общината е имало само двама роми с висше образование, много деца са отпадали от училище преди да завършат 8-ми клас, а процентът на ромите-среднисти е бил незначителен. Днес случаите на отпаднали преди завършване на основно образование са изключения, над 60 % от ромските младежи учат в средни училища, а студентите са 6 (някои са стипендианти на Ромския образователен фонд).