Античният кepaмичeн цeнтъp кpaй Пaвликeни привлича повече туристи, колко точно не е ясно, след края на мащабен проект, като инвестицията възлиза на над 700,000 евро. Началото на проекта е поставено преди 2 години, когато общината в партньорство с Исторически музей–Павликени, започва работа по проект „Античен керамичен център – Павликени, популяризация и модернизация“, финaнcиpaн oт Финaнcoвия мeхaнизъм нa Евpoпeйcкoтo икoнoмичecкo пpocтpaнcтвo 2009-2014, Пpoгpaмa БГ 08 „Кyлтypнo нacлeдcтвo и cъвpeмeнни изкycтвa”. Средствата са по т. нар. Норвежка програма, а програмен оператор от българска страна е Министерство на културата.
„След приключването на дейностите по консервация, реставрация и социализация, осъществени от консорциум „Антика“ ДЗЗД, до Античния керамичен център води нов асфалтов път с обособени паркоместа. До консервираните и реставрирани антични сгради и пещи посетителите се придвижват по обновени алеи. Съвременните сгради са също ремонтирани и предлагат добри условия за осъществяването на археологически експедиции. В специално обособената част за възстановки, чрез автентични древни техники, са изградени нови пещи за изпичане на битова, строителна и художествена керамика. Оборудването в направената по римски образец грънчарска работилница е подновено, за да може съвременни грънчари да произвеждат керамика и да показват техниките от древността. Посетителският център, както и всички останали постройки са с ремонтирани конструкции и дограма. Поставени са видеокамери, повишаващи качествено сигурността на обекта“, обясни кметът на Павликени инж. Емануил Манолов. Има и билбордове, триизмерни холограми и др.
Всички осъществени по проекта дейности спомагат за ревитализирането на древните грънчарски умения и за развитие на музея на открито. В проекта са ангажирани и млади хора от района, както и представители на малцинствата. С поредица от обучения по история, археология и грънчарство, деца от село Върбовка придобиват умения за опазване на културното наследство. Благодарение на тях по протежение на пътя, водещ към Античния керамичен център са засадени дръвчета. Във връзка с проекта са създадени интернет сайт на обекта, както и Фейсбук страница. С мерките по информация и публичност Античният керамичен център става по-известен не само сред местното население, но и в региона и страната.
Екипът, който работи в центъра е от Историческия музей в Павликени, като и всяка година се извършват разкопки от студенти от Историческия факултет на ВТУ. Музейната такса е от повече от достъпна, тъй като билета за древната атракция струва 2 лева.