Начало Новини Общество Малко известни български открития

Малко известни български открития

1267

Със сигурност знаете, че българинът Джон Атанасов е изобретил първия компютър, както и вероятно сте чували, че нашенски имена стоят зад велики открития като електронния часовник, шестия сърдечен тон и най-отдалечената от слънцето известна ни планета. Делим си и с евреите хапчето анти-бебе, което е измислено от Карл Джераси. Приготвили сме ви обаче пет открития на нашенци, за които малцина знаят.

Първото обработено злато в света

Най-старото обработено от човешка ръка злато се пази във Варна. Било е открито във варненския Некропол и е причислявано към т. нар. Култура Варна (4400 – 4100 г. пр. Хр.).

Телефонният секретар

Далеч преди Стив Джобс да покаже „не телефон, а айфон”, нашият Асен Йорданов е създал не телефон … а Джордафон! Той е имал секретар и е давал възможност за конферентна връзка. Така в един разговор е можело едновременно да разговарят помежду си няколко души, което за времето си е било нещо нечувано.

Името на Асен Йорданов е вписано в „Книгата за почетни граждани на Ню Йорк“, а портретът му е изложен в „Залата на славните“ в Нюйоркското летище „Ла Гуардия“. Негови лични вещи и архиви са изложени в музея „Air space museum“.

Въздушната възглавница

Асен Йорданов стои и зад това велико изобретение, което и до ден днешен спасява живота на много хора на улицата. През 50-те години той работи върху сигурността при автомобилите и е един от създателите на въздушната възглавница.

Двигателите на лунния модул „Орел”

На 20.07.1969 г. Армстронг успешно се приземява на Луната с лунния модул „Орел”, за да стане първият човек в историята, стъпил на нашия естествен спътник. Иван (Джон) Ночев е човекът, изобретил двигателите, които осигуряват успешното кацане, а след това и успешното скачване на модула „Орел” с кораба „Аполо 11”.

След 89-та година неговото желание е било да се върне в родината ни, но внезапно влошаване на здравословното му състояние му попречва и той умира през 1991 г. в Калифорния.

ЕМП (електромагнитна пулсация)

До 1962 година името на откривателя на електромагнитния импулс стои в документи с гриф „Строго секретно” , но по-късно става известно и се оказва, че зад великото откритие стои нашенецът проф. д-р Кръстьо Кръстев.

12 години по-рано, през 1950 година на Женевската конференция САЩ оповестяват, че разполагат с надеждна система за регистриране на ядрените експлозии където и да било по света. Така Съединените Щати и Съветският съюз се споразумяват за мораториум върху изпитанията на атомно оръжие в атмосферата. В основата на създадената в САЩ система за контрол стои загадъчният физичен феномен ЕМП (електромагнитна пулсация).