Начало Новини История Можещите, водени от незнаещите

Можещите, водени от незнаещите

1536
Константин Йозеф Иречек (1854 г. - 1918 г.) - чешки историк и български политик.

„Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за благото на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.” – Константин Иречек

Преди повече от 140 години младият чешки учен Константин Иречек написва „История на българите“, която в началото на 1876 г. излиза едновременно на чешки и немски език. Малко след това се появяват два руски превода, а през 1886 г. идва и българският превод на Райнов и Бояджиев в Търново.

Така в навечерието на големите политически събития – Априлското въстание, Ботевата епопея, Руско-турската освободителна война, както и на събития от по-сетнешната българска история, когато българският въпрос изпъква с цялата си сериозност и беше един от най-важните на Балканския полуостров, българите имат написана и издадена на няколко езика своя научна история. А това само по себе си е достатъчно, за да се говори и пише за голямото историческо значение на Иречековата „История на българите“. „Тази книга има за цел да осветли безпристрастно и съгласно състояние на науката миналото на тоя някога славен и могъщ народ, а в новите времена поради неблагоприятни за него обстоятелства съвършено забравен.“

През 1879 г. Иричек пристига в София, където става главен секретар на новосъздаденото Министерство на народното просвещение, а в периода 1881-1882 г. е и министър. По-късно става председател на Учебния съвет при министерството и директор на Народната библиотека. Големи са заслугите му за организиране на учебното дело в България и създаването на редица културни институти и опазването на българската старина.