В понеделник, 16 септември, Върховният административен съд ще решава бъдещето на планираната инсталация за изгаряне на отпадъци на Вълка край Павликени.
Заседанието във Върховния административен съд е насрочено за 11:00 ч. в зала 1 и на него се очаква да присъстват много заинтересовани граждани от района на Павликени. Това е последната съдебна инстанция, която трябва да реши финално може ли изграждането на завода да стартира.
Делото е образувано по касационните жалби на „Ти решаваш“ и директора на РИОСВ – Велико Търново. Те оспорват решение на Административен съд – София област, с което отново беше дадена зелена светлина на проекта, спрян по-рано с отказ на регионалната екоинспекция.
Инвестиционното намерение на фирма „Петрургия“ застрашава природата, поминъка и здравето на жителите в плодородния павликенски край и провокира значителен граждански отпор. Сагата започна през зимата на 2022 г., когато е свикан в кратки срокове и без представителство от гражданите Екологичният експертен съвет към РИОСВ – Велико Търново.
Без възможност участващите да се запознаят подробно с инвестиционното намерение и с евентуалните му вредни последици за околната среда и хората заводът е одобрен. В това заседание представителите на община Павликени и с. Върбовка също гласуват за реализирането на проекта.
Истината, прикрита зад обещания за безопасно производство и работни места, скоро излиза наяве и се надига вълна от недоволство. Учредено е и сдружението „Ти решаваш“, чрез което гражданите защитават интересите на общността.
През пролетта на 2023 г. се провежда втори по ред Екологичен експертен съвет към РИОСВ. Той казва „не“ на изгарянето на тонове боклуци дневно край Върбовка. Базирано на това становище идва и отрицателното решение на директора на РИОСВ – Велико Търново. На инвеститора е отказано, проектът е спрян, павликенчани си отдъхват. Но за кратко.
Инвеститорът обжалва спирането пред Административен съд – София област. Съдът се произнася в негова полза, отхвърля отказа на РИОСВ и на практика отново разрешава изграждането на завода. Следват касационните жалби на „Ти решаваш“ и РИОСВ, по които се образува дело във ВАС. Заседание по него бе насрочено за април, но се отложи за 16 септември поради нередовно призоваване на една от страните.
Изгарянето на отпадъци е тревожна тенденция в България през последните години, защото така се създават редица здравни и екологични рискове. Според доклада „Изгарянето на отпадъци в България зад завесата – количества, здраве и технологии“, публикуван от „За Земята“, само през 2022 г. са изгорени общо 266,511 тона отпадъци, което отговаря на приблизително 15% от общия разрешен капацитет.