Днес във Френския институт се проведе първият семинар, част от конкурса „Екообщина“ на тема „Оптимизиране на битово-питейното водоснабдяване и устойчиво управление на отпадъчните води“. Целта на „Екообщина“ е да оцени добрите практики в българските общини, но и да стимулира местните власти да работят заедно за утвърждаване на един по-устойчив модел на управление.
За да представят опита на Франция в устойчивото управление на водите, гост-лектори на семинара бяха френските експерти Жан-Пол Колен, заместник-председател по водоснабдяването и канализацията на метрополия Лион и Арно Курткюис, началник на служба „Планиране и програми“ в Агенцията по водите Артоа-Пикардия.
Като представител на метрополия Лион, Жан-Пол Колен разясни механизма, по който местната власт е избрала да управлява ВиК системата си – обществено управление на процеса за пречистване на отпадъчните води и партньорство с частна компания за управлението на водоснабдяването с питейна вода. Той коментира, че всяка община трябва да избере най-подходящия за нея модел, съобразно нуждите на населението, както и възможностите и умението на администрацията да се справя с управлението на тази услуга.
Арно Курткюис представи ролята на регионалната Агенция по водите Артоа-Пикардия, обслужваща население от 4.8 млн. жители. Той наблегна на важността на обединяването на усилията на общините, което във Франция е довело до много добри резултати и устойчивост на управлението на водите. Като успешен пример за сътрудничество на местните власти, г-н Курткюис цитира споделеното финансиране на пречиствателни станции, които ще бъдат използвани от всички.
Специален гост на събитието бе Анастасия Вачева, зам.-кмет на община Павликени, която сподели добрите практики, приложени в града. Павликени е община лауреат в миналогодишното издание на конкурс „Екообщина“, в категорията „Устойчиво управление на водите“ за град над 10 000 жители. Г-жа Вачева представи Програмата за обновление на водоснабдителната мрежа и оползотворяване на утайките от пречистване на отпадъчни води, която администрацията на общината е разработила. Лектор на събитието бе и Светла Иванова, държавен експерт от Главна дирекция „Оперативна програма „Околна среда“ на Министерството на околната среда и водите.
Следващият семинар, част от инициативата „Екообщина“ е на тема „Устойчиво управление на битовите отпадъци – от събирането до икономическото и енергийното им оползотворяване” и ще се проведе на 24 април 2018 г., от 10 часа в сградата на Френския институт.
Всички общини са поканени да участват в конкурс „Екообщина“, като могат да подават кандидатури и в петте категории на тазгодишното издание. Крайният срок за изпращане на попълнените въпросници е 31 юли 2018 г.
Конкурс „Екообщина“ се организира от Френското посолство в България в партньорство с Министерството на регионалното развитие и благоустройството и с Министерството на околната среда и водите. Инициативата е под патронажа на Президента на Република България. Корпоративни партньори на инициативата са Рено Нисан България, Saint-Gobain Weber България, Декатлон България, Веолия България и Регионален фонд за градско развитие